Zinc Euro

Rodina Kiskovcov je známa podnikaním vo finančnom svete.

Zdroj: www.forbes.sk

Maroš a Michal, synovia Jaroslava Kisku, založili spolu s otcom spoločnosť Zinc Euro, v ktorej investori doteraz preinvestovali takmer 72 miliónov eur.

Ako funguje Zinc Euro?

Ide o peer to peer (P2P) investovanie, koncept, ktorý vznikol už v 18. storočí v Spojenom kráľovstve a jednotlivcom umožňuje požičiavať peniaze iným jednotlivcom alebo firmám. Dnes bežne funguje aj vo viacerých štátoch Európskej únie. Tento typ investovania nevyužíva tradičné finančné inštitúcie, ako sú banky, jeho regulácia ide preto mimo bankovú legislatívu. Je vhodným nástrojom pre investorov, ktorí preferujú investovanie do produktov s pevným výnosom a nízkym rizikom. Môžu vďaka tomu dosiahnuť vyššie výnosy, zatiaľ čo ľudia, ktorí si požičiavajú, majú dostupnejší prístup k financovaniu.

Môžete tento systém priblížiť z pohľadu investora?

Okrem potenciálu vyšších výnosov je jeho výhodou transparentnosť, ktorú poskytuje. P2P platforma Zinc ponúka podrobné informácie o každej poskytnutej pôžičke, do ktorej investor investoval svoje peniaze. Je to tiež spôsob, ako diverzifikovať svoje portfólio nad rámec tradičných akcií a dlhopisov. Investori doteraz u nás preinvestovali takmer 72 miliónov eur. Ponúkame im garanciu, vďaka ktorej neprídu o svoju investíciu. Všetky investície chránime naším Garančným fondom. Žiadny investor počas ôsmich rokov existencie Zincu neprišiel ani o euro svojej investície, čo potvrdzuje aj správa nezávislého audítora. Naopak, každý z nich svoju investíciu zhodnotil. Zároveň viac ako deväťdesiatjeden percent u nás opakovane investuje.

Aká je finančná disciplína klientov a ako (ne)úspešne pôžičky splácajú? 

Naša investičná platforma má svoje vlastné jedinečné funkcie a možnosti pôžičiek. Vybudovali sme skóringový systém, ktorý funguje na rovnakom princípe ako v bankách, a ním preverujeme úverovú bonitu dlžníkov. Niekedy až deväťdesiat percent záujemcov zamietame, pretože systému nevyhovejú. Ak by došlo k situácii, že dlžník nesplatí svoj úver, spolupracujeme s licencovanými spoločnosťami, ktoré riešia aj pohľadávky slovenských bánk. 

O aké produkty je najväčší záujem?

Máme dva druhy klientov: investorov a záujemcov o pôžičku. Medzi našich investorov patrí viac ako tristo popredných slovenských podnikateľov, úspešných biznismenov, ktorí stoja za firmami s miliónovými obratmi a medzinárodným renomé. Najžiadanejší produkt je päťročná investícia s výnosom od osem do dvanásť percent p. a. Čo sa týka záujemcov o pôžičku, vieme poskytnúť servis aj klientom, ktorých ich banky nedokážu obslúžiť.

Ste z rodiny, ktorá sa v tejto oblasti pohybuje desiatky rokov. Akú lekciu vám dal otec, známy finančník?

Náš otec vždy hovorí, že všetko musí fungovať ako švajčiarske hodinky. Aj to najmenšie koliesko musí stopercentne šliapať, inak nebude fungovať celý biznis. V Zincu veríme, že všetko, od procesov, marketingu až po usmiateho vrátnika, je dôležitou súčasťou úspechu.