15.12.2015

Ako sú bezpečné investície do pôžičiek od ľudí pre ľudí

Ako sú bezpečné investície do pôžičiek od ľudí pre ľudí

Investovanie do pôžičiek od ľudí pre ľudí, sú jedným z najrýchlejšie rastúcich odvetví na trhu. Ako sú pôžičky od ľudí pre ľudí bezpečné?

Bežní sporitelia vo Veľkej Británii sú rozčarovaní z úrokových sadzieb, ktoré v súčasnosti ponúkajú banky.  Využívajú radšej iné možnosti on-line ako napríklad investovanie do pôžičiek od ľudí pre ľudí, ktoré  sú jedným z najrýchlejšie rastúcich odvetví na trhu.

 

Čo sú pôžičky od ľudí pre ľudí

Peer-to-peer pôžičky sú pôžičky od ľudí pre ľudí a preto pri tomto spôsobe investovania banky nie sú potrebné. Tí, ktorí investujú svoje peniaze cez pôžičky od ľudí pre ľudí, majú vyšší výnos ako v banke a na druhej strane tí, ktorí si požičiavajú, splácajú s nižším úrokom ako v banke. Čo je veľmi chytrý spôsob ako zabezpečiť aby obe strany boli spokojné.

 

Pôžičky od ľudí pre ľudí sú pôvodne z Anglicka

Zakladateľom tohto sektoru je spoločnosť Zopa, ktorá vznikla v roku 2010. Najväčší poskytovatelia, ktorí vo Veľkej Británii ponúkajú pôžičky od ľudí pre ľudí sú Zopa a Ratesetter. Webové stránky umožňujú investorom získať úrokovú sadzbu zvyčajne medzi 5 – 6 % p.a. Následne tieto prostriedky sú požičiavané ľuďom, ktorí majú záujem o pôžičku.

 

Riziká investovania do pôžičiek od ľudí pre ľudí

Nejde o bankovníctvo a nie sú to ani sporiace účty. Ide o  investovanie do nezabezpečených pôžičiek, kde najbežnejším účelom je kúpa auta, rekonštrukcia či refinancovanie nevýhodných úverov, kreditných kariet  alebo pôžičiek.  Tieto investície však nie sú chránené štátom (Fond na ochranu vkladu), tak ako sú chránené vklady  v bankách.

Riziká sú a vždy aj budú, nech investujete hocikde. Zopa, zakladateľ a najväčší poskytovateľ s 10 ročnou históriu uvádza, že to bola skúsenosť pre firmu hlavne cez finančnú krízu (r. 2008), ktorá ovplyvňuje myslenie dneška. Zopa zvládla po celé tie roky bez strát pre investorov.  Ratesetter, ktorý vznikol v roku 2010 uvádza, že doteraz bol vždy schopný vrátiť všetky prostriedky, ktoré investori doteraz investovali.

 

Ako funguje v Anglicku „Garančný fond“

Aby investori mali istotu návratnosti svojich vkladov a udržali si dôveru, spoločnosti poskytujúce pôžičky od ľudí pre ľudí, si vytvorili svoje vlastné „Garančné fondy“, ktoré slúžia na vyplatenie investorom ich vklady v prípade, že sa ich „dlžníci“ omeškajú s viacerými splátkami. Tým pádom aj keď nie sú chránené investície štátom, spoločnosti to ošetrili svojim spôsobom a investor sa nemusí báť, že príde o svoje vložené peniaze.

Spoločnosť Zopa má vo svojom Garančnom fonde viac ako 9,6 milióna £, ktoré slúžia na pokrytie prípadných strát. Ratesseter má vo svojom Garančnom fonde viac ako 16,4 milióna £. Zároveň peniaze od investorov vždy sú poskytované na viaceré pôžičky nie len do jednej.

 

Investovanie na Slovensku do pôžičiek od ľudí pre ľudí cez Zinc Euro

Zinc Euro, je „mladá“ spoločnosť no práve preto je dynamická  a inšpiruje sa len tými najlepšími. Investovať cez Zinc je bezpečné. Ochráni vaše vklady trojstupňovou ochranou.

 

1.  Skóringový systém

Aj keď Zinc nie je banka, pri schvaľovaní pôžičiek je prísny. Dokonca ešte prísnejší ako banky. To znamená, že skóringový systém v Zinc, teda systém posudzovania klientov, má veľmi striktné podmienky. Zinc požičiava peniaze iba tým, ktorí spĺňajú tieto požiadavky, o čom svedčí, že žiadna pôžička v Zinc nebola zlyhaná.

 

2. Garančný fond

Garančný fond slúži na krytie investícií, aby žiaden investor nestratil to, čo zainvestuje požičiavaním prostredníctvom Zinc. Garančný Fond kryje istinu investície pri splátkach, ktoré sú v omeškaní. Aktuálna výška Garančného fondu je viac ako 1 milión €, pre podrobnejšie informácie nájdete v pravidlách Garančného fondu.

 

3. Diverzifikácia

Diverzifikácia je jedna z najdôležitejších možností zníženia rizika investície. Preto v Zinc jeden investor nikdy neinvestuje celú výšku investície iba do jednej pôžičky. Každú investíciu Zinc rozdelí medzi čo najväčší počet dlžníkov, ktorí prešli prísnym procesom schvaľovania, aby peniaze investorov zarábali bezpečne.

Kontakt v prípade otázok:
Infolinka: +421 52 78 77 901
e-mail: mmichalakova@zinceuro.sk

Miroslava Michaláková

Máte otázku?
 zavolajte nám 052/78 77 901
 napíšte nám info@zinceuro.sk