02.06.2016

Zamestnanie alebo podnikanie?

Zamestnanie alebo podnikanie?

Kto pred tým nepodnikal, má obavu z niečoho nepoznaného a nového. Vybrať sa cestou nezávislosti alebo radšej predsa tú „istotu“ v podobe zamestnania?

Možno vás už viackrát napadla myšlienka, že potrebujete zmenu z terajšieho stereotypu v práci. Otázka je, či sa vyberiete podobnou cestou a budete hľadať novú prácu alebo zvážite podnikanie. Vybrať sa cestou nezávislosti alebo radšej predsa tú „istotu“ v podobe zamestnania? Ak si nájdete nové zamestnanie, po určitom čase sa zase dostanete do takého istého stereotypu a zase dokola.

Kto pred tým nepodnikal, má obavu z niečoho nepoznaného a nového. „Budem mať dostatočný vstupný kapitál, budem mať dostatočný príjem, bude sa mi dariť (strach z neúspechu)?“ Lenže tieto otázky pri podnikaní nie sú tie najdôležitejšie. Neskôr si v článku vysvetlíme, čo je dôležité si uvedomiť ako prvé, ak rozmýšľate nad podnikaním. Podnikateľ prekonal strach z obáv a tým pádom má možnosť ovplyvniť si svoj pracovný čas, svoj príjem ako aj „vybudovať si“ svoj pasívny príjem.

 

Prečo sa zamestnávateľ a zamestnanec nikdy nezhodnú?

Každý zamestnanec robí v práci iba toľko, aby ho šéf nevyhodil a zamestnávateľ dá plat iba v takej výške, aby mu zamestnanec neodišiel.  Zamestnanec má stále pocit, že je „zneužívaný“ a „vykorisťovaný“, nikdy mu zamestnávateľ nevyjde v ústrety, nedovolí zobrať viac voľna ako má nárok podľa zákona, pri dobre odvedenej práci nedostane dostatočné uznanie alebo pri zvýšení platu... Pohľad zamestnávateľa je práve opačný. Jeho zamestnanci nevidia, že je v práci aj mimo kancelárie, že pracuje aj vo večerných hodinách a práve preto, že nechcel byť na strane druhej, čiže zamestnanca, vybral si cestu podnikania. Každý z nás má tú možnosť voľby. Podnikateľ musí byť otvorený novým výzvam a nemôže mať strach z nového alebo z neúspechu. Aj neúspech môže brať ako skúsenosť a nie prehru. Ten kto vytrvá, si môže splniť svoje sny a nie o nich len snívať.

 

Čo potrebujete ak chcete podnikať

V prvom rade by som povedala, že podnikateľ musí mať svoje vízie a sny (nebáť sa mať veľké ciele), no zároveň odhodlanie a nevzdať sa na nich pracovať. Určite musí byť sám disciplinovaný a vytrvalý, aj keď príde neúspech. Veľkou výhodou je aj všeobecný prehľad a podnikať 24 hodín denne. Neznamená to, že budete sedieť v kancelárii 24 hodín denne ale robiť „biznis“ všade kde sa dá, aj vo voľnom čase, napríklad nadväzovať nové kontakty, ktoré Vás posunú vo vašom podnikaní ďalej. Učiť sa od tých najlepších.

 

Keď rozmýšľate nad podnikaním, nemôžete si hneď klásť negatívne otázky typu: „Čo ak sa mi nebude dariť?“, „Budem mať dostatočný vstupný kapitál?“ a podobne, pretože hneď prvý neúspech vás môže odradiť a vaše sny budete už len snívať a nezrealizujete si to, kvôli čomu ste začali podnikať.

Ak chcete podnikať, musíte v prvom rade vedieť v čom, v akej oblasti. Taktiež či máte know-how, ako aj systém, urobiť si prieskum/analýzu trhu, potenciál trhu, možnosť expanzie a rastu, kvalitu služby/tovaru, inovovať a prispôsobovať sa trhu, dostatočné vzdelanie a prax v danom odbore, akým spôsobom sa o vás okolie dozvie a hlavne čím budete iný oproti svojej konkurencii. Prečo by ľudia mali využívať práve vaše služby alebo tovar. Väčšina začínajúcich podnikateľov začína rozmýšľať od vstupného kapitálu. Pozháňajú si peniaze, ale čo ak práve ten nápad, v čom podnikať a vyššie uvedené veci neboli správne – môže to byť zbytočné. Zvážiť preto treba všetky aspekty/atribúty „podmienok“ potrebných k podnikaniu.

 

Založenie firmy

Pred zakladaním podnikania je potrebné si položiť ďalšiu otázku, akú právnu formu podnikania chcete. Je viacero možností, ktorým sa budeme bližšie venovať v nasledujúcich článkoch na našom blogu.

Takmer na každé podnikanie sa vyžaduje získanie určitého povolenia alebo splnenie určitých podmienok. Väčšinou to záleží hlavne od predmetu podnikania. Výber právnej formy podnikania je dôležitý z viacerých dôvodov. S vybraným predmetom podnikania si môžete založiť firmu, respektíve podnik ako fyzická osoba alebo právnická osoba. Či podnikať ako právnická alebo fyzická osoba, na tojednoznačná odpoveď, čo je výhodnejšie, nie je. Závisí to od viacerých okolností a požiadaviek konkrétneho podnikateľa. Medzi oboma formami podnikania totiž existujú pomerne zásadné rozdiely a obe formy podnikania majú svoje výhody ako aj svoje nevýhody.

 

Záver

Neodsudzujme tých, ktorí podnikajú, ani tých čo pracujú, pretože jedni bez druhých nemôžu existovať. Netreba sa pozerať na podnikateľov ako na okrádačov a na druhej strane netreba sa na ľudí v zamestnaní pozerať ako na podriadených, ktorí sú naučení jednu a tú istú vec robiť dookola. Aj podnikanie, aj zamestnanie má svoje výhody, ale má aj svoje nevýhody. Každému z nás môže vyhovovať iná forma práce.

 

 

Kontakt v prípade otázok:
Infolinka: +421 52 78 77 901
e-mail: mmichalakova@zinceuro.sk

Miroslava Michaláková

Máte otázku?
 zavolajte nám 052/78 77 901
 napíšte nám info@zinceuro.sk