12.07.2016

Tvorba finančnej rezervy

Tvorba finančnej rezervy

V škole nás síce učia ako si peniaze zarobiť, ale ešte dôležitejšie je vedieť sa o nich aj starať a správne spravovať. Vytvorte si návyk z budovania vašich aktív.

V škole a samozrejme s podporou rodiny nás naučili čítať, písať, počítať, ako zarobiť peniaze a iné. Čo nás však nenaučili, je ako hospodáriť so svojimi financiami. Je dôležité venovať sa tomu už od útleho veku. V zahraničí je bežné, že už na základných školách majú predmet „Finančná gramotnosť“. U nás na Slovenku by aj záujem bol, no nemá to kto vyučovať pre nedostatok kvalifikovaných odborníkov alebo nie sú na to dostatočné financie. V škole nás síce učia ako si peniaze zarobiť, ale z môjho pohľadu je ešte dôležitejšie vedieť sa o nich aj starať a správne spravovať.

Už stará známa rozprávka O troch grošoch, môže poskytnúť jednoduchý návod, ako to veľmi zjednodušene môže fungovať.

 

Čo je finančná rezerva  a na čo slúži

Vytvorenie finančnej rezervy je dôležité pre bezpečné fungovanie finančného toku domácnosti v rodine. Predstavuje peňažné prostriedky, ktoré máte k dispozícii pre prípad nečakanej nepriaznivej udalosti, ktorá môže nastať. Väčšinou poznáte svoje príjmy, ktoré plynú do rodinného rozpočtu, no horšie je to s orientovaní sa vašich mesačných výdavkoch. Najlepšou formou ako sa zorientovať vo vašich výdavkoch, je spísať si ich všetky na papier alebo do počítača. Rozdeliť si ich podľa kategórii na pravidelné (fixné), príležitostné, nepredvídané... a  aspoň za posledné tri mesiace.

Disciplína vo financiách je najdôležitejší faktor. Nekupujte veci „zbrklo“ len preto, že  sa vám páčia, premyslite si to a väčšie výdavky si plánujte. Nasporte si peniaze dopredu a nepoužívajte na to rezervu.

 

Aká by mala byť výška rezervy

Kľúčom k orientácií a pevnom uchopení svojho rozpočtu je zorientovať sa najmä vo svojich výdavkoch. Výhovorky typu: „žijem z ruky do úst...“ sme všetci použili až neúrekom. Áno, sú naozaj ťažké životné situácie, kedy človek nemá takmer žiaden príjem a je odkázaný na pomoc. Ale ak máme to šťastie, že ste zdraví a máte pravidelný príjem, práve to je ten čas, myslieť na „zadné dvierka“. Je vhodné, ba takmer až nevyhnutné, mať vytvorenú finančnú rezervu vo výške, v ideálnom prípade, rovnajúcej sa 6 mesačným výdavkom domácnosti. Mnohým sa už toto zdá ako nedosiahnuteľný mýtus. Ak ste zvyknutí si sporiť  („veď kto šetrí má za tri“), tak si osvojíte ten oslobodzujúci pocit, ktorý vám dá vytvorená finančná rezerva.

 

Kedy začať

Veľmi dôležité je začať si sporiť čím skôr, teda aj hneď, aj keď po malých čiastkach, ale pravidelne. Tvorba železnej rezervy by mala mesačne predstavovať aspoň 10% z výšky príjmov. Aj keď sa nepodarí vzhľadom na výšku príjmov a výdavkov odložiť si aspoň takúto sumu, netreba sa vzdať a vytvoriť si z odkladania peňazí bokom návyk. Toto je však tvorba tej „železnej rezervy“ , ktorú si treba odložiť hneď, ako dostanete príjem.

Najhoršie je, ak si poviete, že si odložíte až na konci mesiaca, ak sa niečo zvýši. No týmto spôsobom si rezervu nevytvoríte, pretože stále príde niečo nepredvídané a na konci mesiaca zistíte, že nemáte čo odložiť. Ak to urobíte naopak, ako som už spomínala a hneď ako poplatíte nevyhnutné výdavky (napr. splátka úveru, SIPO, škola, strava a iné), hneď si odložte aspoň malú čiastku na účet, kde nebudete mať bežne prístup ani kartu. Rezerva by vám nemala zarábať veľa peňazí, ale musí byť kedykoľvek dostupná (likvidná), v prípade, že ju budete musieť použiť. Ak ste nútení na túto vytvorenú rezervu siahnuť, netreba zabudnúť ju hneď, ako dostanete ďalší príjem, doplniť.

 

Rezervu už mám, čo ďalej?

Poviete si, že rezervu som si už vytvoril, tak čo a ako ďalej. Najlepšie je, ak si tvoríte krátke peniaze, strednodobé a aj dlhé, súčasne. Samozrejme tak ako pustia financie a musí to byť aj správne proporčne rozdelené.

Rezerva slúži na náhly ale krátkodobý výpadok príjmu. V prípade, že z nejakého dôvodu prídete o príjem na dlhšie obdobie alebo stratíte schopnosť pracovať, na to slúži úrazové poistenie, prípadne spojené aj so sporením, ktoré vám vypadnutý príjem vykryje. Investičné alebo kapitálové poistenie je už ale zaradené medzi dlhodobé investície. 

Ďalšia známa stará múdrosť hovorí: „Prikrývaj sa takou perinou, na akú máš“. Aj keď doba zdanlivej hojnosti a dostupnosti všetkého okolo nás, každého aspoň na chvíľu „zapokúša“ kúpiť si viac ako naozaj potrebujete, je dobré však odolať.

 

Naučte sa správne čítať a písať aj vo svojich financiách

Ak sa teda chcete naučiť „čítať  a písať“ aj s vlastnými peniazmi, musíte si v prvom rade dôsledne skontrolovať svoje výdavky. Väčšina z nás presne vie koľko zarobí, no už podstatne menej ľudí presne vie, na čo všetky zarobené peniaze minie. Aj malý ušetrený výdavok prinesie prosperitu. Ak potrebujete niektorú svoju potrebu uspokojiť s vyžitím pôžičky, čo je absolútne v poriadku, musíte však mať na pamäti ďalšie -  a to, že splátky vašich úverov a pôžičiek by nemali byť vyššie ako je  30 % vašich mesačných príjmov.

Vytvorte si z budovania svojich aktív návyk. Ak si neviete dať rady sami, vyhľadajte odborníkov, ktorí vám s tým pomôžu a vysvetlia aj iné dôležité veci ohľadom vašich financií, pretože rezervou to len začína ale nekončí a viaceré veci sú poprepájané. Správny Finančný plán je komplexný a hlavne mu musíte rozumieť a doržiavať.

 

 

Kontakt v prípade otázok:
Infolinka: +421 52 78 77 901
e-mail: djackovicova@zinceuro.sk

 

Denisa Jackovičová

Máte otázku?
 zavolajte nám 052/78 77 901
 napíšte nám info@zinceuro.sk