04.11.2016

Svetové automobilové novinky

Svetové automobilové novinky

Každoročne sa svet štvorkolesových motorových miláčikov obohatí o horúce novinky, ktoré automobilky predstavujú na prestížnych autosalónoch.

Svet štvorkolesových motorových miláčikov sa každoročne obohatí o niekoľko viac či menej horúcich noviniek. Niektoré automobilky predstavujú svoje úplne nové sériové typy, facelifty ale aj prototypy, ktoré poodhalia ďalšie smerovanie jednotlivých tried. Už tradične jednotlivý hráči na trhu na pochválenie sa svojimi novinkami, využijú priestory Autosalónov.

Samozrejme predstavenie noviniek na trhu nie je len vecou Autosalónov, pretože automobilky ani v čase medzi takýmito „hromadnými“ prezentáciami nezaháľajú a snažia sa osloviť svojich zákazníkov ponukou nových tátošov. Nie je cieľom vymenovať všetky motoristické udalosti, akými Autosalóny určite sú, či už marcoví Ženevský autosalón alebo októbrový Parížsky. Musíme spomenúť aj jarný autosalón v Bratislave, kde sa v roku 2016 predstavilo 40 automobilových značiek a množstvo premiér, aj keď len takých lokálnych pre Slovensko.

Ak nevieme odolať túžbe zažiť na vlastnej koži jedinečnú atmosféru predstavovania svetových automobilových noviniek, ale nemáme čas zháňať vstupenky, ubytovanie, cestovať na vlastnú päsť, nájdeme už aj v ponukách niektorých cestovných kancelárií kompletné ponukové balíčky. Relatívne ľahko teda môžeme zažiť vôňu absolútne nových áut, pokochať sa pohľadmi na nablýskané, oku lahodiace krivky motorových fešákov.

 

Technologické novinky

Tak ako takmer všetko okolo nás je viac a viac „prešpikované“ inteligentnými technológiami, rovnako ani štvorkolesový miláčikovia nie sú výnimkou. Dnes už aj v starších modeloch, „bežných“ áut nájdeme dažďové senzory, adaptívne tempomaty, integrované navigačné zariadenia a iné, ktoré sú je skoro bežnou súčasťou. Čo môžeme čakať od nových áut, čo už budú jazdiť samé? Veru nie je to ďaleko od pravdy.

Inteligentné systémy dokážu strážiť jazdu v konkrétnom jazdnom pruhu, kontrolovať vzdialenosť od iného vozidla, kde dokážu dokonca pri kolíznej situácií samostatne zabrzdiť, dokážu kontrolovať bdelosť vodiča. V prípade kolíznej situácie náš motorový miláčik dokonca samostatne zabrzdí, zapne výstražné znamenie a privolá preddefinovanú asistenciu. Natíska sa otázka: „Nevytráca sa radosť z jazdy, ten pocit slobody a nezávislosti?“ Jednotlivé asistenčné inteligentné systémy sa prevažne dajú vypnúť. No je dobré si zvážiť ich prínos, pre našu bezpečnosť a bezpečnosť ostatných, nie je predsa len dobré ich použiť.

Ak nepatríme medzi TOP bohatých, vlajkové lode automobiliek si vychutnáme len pohľadom. Je však veľmi príjemné, že to čo pred niekoľko málo rokmi ponúkali len najvyššie triedy a prémiové značky,  dnes nájdeme už aj v tzv. nižšej strednej triede. Dnes už takmer všetky automobilky ponúkajú technologicky vyspelé motorizácie a množstvo výbavy. Či už v základných verziách, balíkoch výbavy alebo samostatne.

Klasikovi bude zdanlivo trochu nelogicky vadiť postupné zvyšovanie výkonu motorov, ale často je to namieste ak sa to udeje pri znižovaní zdvihových objemov spaľovacích motorov s otáznym odzrkadlením na životnosti, spoľahlivosti a skutočnej spotrebe automobilu. V snahe znižovania emisií, tak často „tabuľkové“ hodnoty spotreby v reálnej premávke nebude takmer možné dosiahnuť.

 

Elektromobily

Trošku z  iného súdka, bez menovania značky auta, je elektromobil amerického výrobcu, ktorý bol predstavený na Autosalóne v Ženeve. Má ísť o rozšírenie rodiny o tretieho súrodenca, ktorý je samozrejme plne elektrický, s energiou uloženou v akumulátoroch (bez dobíjania spaľovacím motorom, ako je to pri iných značkách).

Aj keď bol len veľmi stroho predstavený, výrobca na svojej internetovej stránke uvádza predpokladanú cenu v prepočte okolo 30.000 €. To je v porovnaní s dvomi staršími súrodencami značne nižšia čiastka. Tento z trojice najslabší elektrický „koník“ má dokázať zrýchliť z nuly na 60 míľ za hodinu (cca 96,56 km/h) za 6 sekúnd. Na plne nabité akumulátory by s ním malo byť možné docestovať až do 350 km vzdialeného cieľa. Údajom sa podľa doterajšieho fungovania starších súrodencov dá skutočne veriť. Čo je v tomto prípade pozoruhodné, že už teraz je možné si toto vozidlo objednať a jeho dodávka začne až v roku 2017.

 

Budúcnosť

Zásoby ropy  sú vyčerpateľné, tak ktovie či z nej vyrábané palivá nahradia iné, ktoré budú rovnako priamo spaľované v motoroch automobilov, alebo budú využívané iné zdroje energií. Užívajme si dobu s „vôňou“ spaľovaného benzínu, myslíme však aj na svoje životné prostredie, aby si ho mohli aspoň v takom stave užívať aj ďalšie generácie.

 

 

Kontakt v prípade otázok:
Infolinka: +421 52 78 77 901
e-mail: jcerny@zinceuro.sk

Máte otázku?
 zavolajte nám 052/78 77 901
 napíšte nám info@zinceuro.sk