14.06.2016

Rodinná firma alebo sám - posúďte sami

Rodinná firma alebo sám - posúďte sami

Neviete sa rozhodnúť, či si založiť rodinný podnik alebo ísť do toho radšej sám? Prinášame vám výhody ale aj nevýhody oboch, aby ste sa vedeli lepšie zorientovať.

Začiatky každého podnikania sú rušné. Snažíte sa vymyslieť, v akej oblasti a aká služba, prípadne produkt bude základom vášho podnikania. A ešte k tomu, sa neviete rozhodnúť, či si založiť rodinný podnik alebo ísť do toho sám? Prinášame vám niekoľko výhod a nevýhod z tejto oblasti.

Rodinné firmy nie sú o rodinkárstve

Výhod v rodinnom podnikaní  je na prvý pohľad hneď niekoľko, či už rozbiehate podnik dvaja alebo viacerí. V prvom rade, je to zväčša rovnaký názor na oblasť podnikania, čím sa dá veľa dohôd dosiahnuť rýchlejšie  a ľahšie, lebo sa dobre poznáte. Budú tam aj rozdielne povahy, čo je pre rodinný podnik veľkým prínosom. Niekto je dynamický a na druhej strane sú pokojnejšie povahy, čo sa časom vykryštalizuje a tým sa následne pridelia funkcie či následné riešenia úloh.  Navzájom sa dopĺňajú a tým pádom sa zabezpečuje rýchlejšie napredovanie a celý chod rodinného podniku.

Rodinné firmy to nie je len „rodinkárstvo“ v riadiacich funkciách, ale zväčša sa tam prenáša rodinná atmosféra na celé pracovisko k všetkým zamestnancom. Prezrádza to aj osobnejší prístup k zamestnancom a navodenie súdržnosti,  čím sa zároveň snažia aj o nižšiu fluktuáciu, čo je snom každého zamestnávateľa. Snažia sa, aby u nich zamestnanci o prácu stáli, no na druhej strane zas očakávajú, že sa im to vráti.

 

Nevýhody rodinnej firmy

Rodinná firma sú ale aj nevýhody a najväčšou z nich je, že partneri sú spolu stále a je ťažko následne oddeliť prácu a súkromie. Sú to dva odlišné svety, ktoré sa v určitých  momentoch prelínajú. Tu ide o problém, dlhé a ťažké diskusie, ktoré často ani po rokoch nevedú k uspokojivým výsledkom. V konečnom dôsledku, kto chce podnikať v rodinnej firme,  si musí uvedomiť, že práca a súkromie už nebudú dva odlišné svety.

 

Sám sebe pánom...

Na druhej strane je tu možnosť podnikať sám. Všetka zodpovednosť a rozhodovanie je na vašich pleciach. Smerovanie podnikania je len pod vašou kontrolou, riadite si svoj čas a máte potrebnú flexibilitu, sám si stanovujete ciele pre svoj úspech, máte možnosť robiť svoju prácu v čase, v akom vám vyhovuje. Výhodou oproti rodinnému podnikaniu je aj možnosť nájsť rovnováhu medzi prácou a osobným životom.

 

...aj sluhom

Ale aj tu sa nájdu nevýhody a to hlavne, že ste na všetko sám.  Na každý problém a na celý chod vašej firmy, či už je to uspokojenie všetkých zákazníkov, investovanie peňazí, obava či bude váš biznis úspešný, žiadne nemocenské alebo zamestnanecké výhody, čo je do značnej miery stresujúce a to môže ovplyvniť vaše vzťahy ako v podnikaní, tak v súkromí.

 

Rozhodnutie je na vás

Toto je len krátke porovnanie spôsobu podnikania. Rozhodnutie a dokonalé zváženie všetkých pre a proti je len na vás a vašich blízkych, ktorých sa to bude v prvom rade dotýkať. No nech sa rozhodnete akokoľvek, budeme vám držať palce aby sa vám darilo a boli ste úspešný!

 

 

Kontakt v prípade otázok:
tel.: +421 52 78 77 901
e-mail: abeliczova@zinceuro.sk

Anna Beliczová

Máte otázku?
 zavolajte nám 052/78 77 901
 napíšte nám info@zinceuro.sk