29.09.2016

Ako si udržať životný štandard aj na dôchodku

Ako si udržať životný štandard aj na dôchodku

V roku 2005 pracovalo na 1 dôchodcu 5,6 občanov v ekonomicky aktívnom veku. V roku 2050 sa predpokladá, že bude na 1 dôchodcu pracovať 1,8 občanov. Nespoliehajte sa na Sociálnu poisťovňu ale iba na seba.

Či sa nám to páči alebo nie, roky nám pribúdajú. Čochvíľa  sme na dôchodku a pri pohľade na výmer zo sociálnej poisťovne a výšku priznaného dôchodku nám ostanú len oči pre plač.  Problém je v globálnom starnutí  populácie a demografickom vývoji. Konečne táto téma už nie je tabu a rozpráva sa o nej verejne.

 

Fakty

V roku 2005 pracovalo na 1 dôchodcu 5,6 občanov v ekonomicky aktívnom veku, v roku 2050 sa predpokladá, že bude na 1 dôchodcu pracovať 1,8 občanov. Aj napriek týmto informáciám je ľahostajnosť  Slovákov voči budúcnosti alarmujúca. Veková kategória  30-60 rokov,  čo sú ľudia vo veku, kedy je sporenie na dôchodok nevyhnutné, naň vo väčšine ani nemyslia. Šetria na všeličo možné aj nemožné ako nové auto, televízor, dovolenku  atď., no ani len nepomyslia na dôchodok, kedy budú mať obmedzený príjem.

 

Začnite už teraz

Vzhľadom k uvedenému predpokladu je preto tvorba aj z vlastných zdrojov na dôchodok nevyhnutná a spoliehanie na štát krátkozraké. Kto chce mať zhruba vyrovnaný príjem aj na dôchodku, mal by si odkladať min 10% príjmu a kombinovať  rôzne spôsoby ako ich zúročiť.

Vhodné je kombinovať 4 spôsoby zabezpečenia na dôchodok

II pilier – dôchodkové sporenie

III pilier – doplnkové dôchodkové sporenie

Investičné životné poistenie – dlhodobé sporenie

Fondy –priama investícia do sporiacich plánov napr. pravidelné investovanie, stavebné sporenie...

 

II. pilier

Ak sa zapojíte do II. piliera, časť odvodov, ktoré váš zamestnávateľ zatiaľ platil do Sociálnej poisťovne, pôjde na váš osobný dôchodkový účet vo vami vybranej dôchodkovej správcovskej spoločnosti. V tomto prípade budete dostávať starobný dôchodok z dvoch zdrojov – prvú časť zo Sociálnej poisťovne (I. pilier) a druhú časť zo svojich peňazí, nasporených a zhodnotených na vašom osobnom dôchodkovom účte (II. pilier). Výhodou vstupu do II. piliera je aj to, že peniaze na vašom osobnom dôchodkovom účte budú vaším súkromným majetkom a sú dedičné.

 

III. pilier

Zaujímavá voľba vďaka príspevku zamestnávateľa, ktorý zvyšuje výšku vkladu sporiteľa. Najideálnejšie je ak zamestnanec si sporí takú istú výšku akou mu prispieva zamestnávateľ. V tomto prípade ide o 100% zhodnotenie, ktoré nikde nenájdete. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete vstúpiť aj do II. piliera alebo zostane prispievať výlučne do Sociálnej poisťovne (I. piliera), budete sa môcť tak ako doteraz na dôchodok zabezpečiť navyše aj v doplnkových dôchodkových poisťovniach (DDP), ktoré reprezentujú tzv. III. pilier dôchodkového systému.

Iné možnosti zhodnotenia peňazí

Pomocou životného poistenia tak človek rieši dve oblasti – súčasnosť a aktuálne hroziace riziká a budúcnosť, teda dôchodkový vek. Samozrejme, zloženie jednotlivých rizík a výška zabezpečenia závisí od profilu človeka, jeho práce a toho, či napríklad len na ňom stojí rodinný rozpočet, alebo nie. Podobne je to aj so sporiacou časťou – konzervatívny klient má možnosť využiť kapitálové životné poistenie, kde má presne stanovený výnos a cieľovú sumu. Človek s vyššou akceptáciou rizika môže využiť rizikovejší typ investície a peniaze zhodnocovať v rámci fondov. V prípadne  konzervatívnych klientov je možné využiť aj stavebné sporenie formou priateľského sporiteľa.

 

Nebojte sa rizikových investícii

Priemerný Slovák ma približne o sedemkrát menšie úspory ako priemer eurozóny. Svoje investície často smeruje do málo výnosných prostriedkov ako hotovosť alebo bankové vklady. Slováci sú veľmi opatrní a boja sa rizikovejších investícii, ktoré by mu však zhodnotili peniaze oveľa viac, keďže ide o dlhý investičný horizont.

Na dôchodkový vek ale treba myslieť už v predstihu a úspory rozdeliť tak, aby mal človek na starobu viac ako len jeden príjem. Nikdy nie je neskoro začať myslieť na dôchodok. Ak si neviete dať rady sám, obráťte sa na skúsených, ktorí vám všetko vysvetlia a nastavia tak, ako potrebujete.

 

 

Kontakt v prípade otázok:
tel.: +421 52 78 77 901
e-mail: abeliczova@zinceuro.sk

Anka Beliczová

Máte otázku?
 zavolajte nám 052/78 77 901
 napíšte nám info@zinceuro.sk