20.02.2017

Opraviť staré auto alebo radšej kúpiť nové

Opraviť staré auto alebo radšej kúpiť nové

Porovnávate koľko stojí nové auto a koľko dáte za jazdené auto? Koľko budú stáť pravidelné prehliadky, servis a neviete sa rozhodnúť či opraviť alebo radšej kúpiť nové?

Pokazilo sa vám auto a odrazu stoja pred vami dve otázky a vy neviete ktorá je správna? Kúpiť nové auto alebo opraviť to svoje staré? V prípade, že máte dostatok financií, problémom je len to, aké auto si vybrať, akú bude mať farbu, ktoré doplnky si doprajete a pod.

 

S čím začať

Začínate kalkulovať, rátať, prepočítavať, len aby ste dospeli k čo najvýhodnejšiemu riešeniu. Mať dostatočné množstvo financií a zároveň aby bolo auto pojazdné, dostatočne komfortné a  bezpečné. Prípadne dať dokopy potreby rodiny, práce, či splnenia si chlapčenského sna. Porovnávate koľko stojí nové auto, koľko dáte za jazdené auto. Koľko budú stáť pravidelné prehliadky a servis ako aj čo všetko sa začne po rokoch užívania auta a nabehaných kilometroch v tom ktorom type auta kaziť, pokiaľ sa rozhodnete pre staršie auto.

 

Ak si pravidelne vytvárate finančnú rezervu a máte v nej zarátanú aj túto položku, akou je oprava auta prípadne jeho kúpa, nie je to až taký veľký problém dať dokopy väčšiu časť financií na kúpu nového, alebo ojazdeného auta. Určite rátate aj s výhodným predajom vášho starého auta.

 

V prípade, že vás tento problém zastihol finančne nepripravených, dnes už nie je problémom kúpiť si auto napríklad na leasing. Či už ide o nové alebo jazdené auto z bazáru, ďalšou možnosťou je vybaviť si spotrebný úver.  Kúpiť auto si môžete aj na inzerát alebo od známeho, o ktorom viete, že sa o auto dobre staral a nám poslúži bezpečne ešte „pár“ rokov.

 

Pôžička alebo úver z finančnej inštitúcie

Ak sa rozhodnete pre pôžičku alebo úver, má to jednu obrovskú výhodu a tou je, že auto sa stáva hneď vašim majetkom, je na vaše meno a jeho vlastníkom nie je spoločnosť ale iba vy.   Auto môžete predať alebo vymeniť bez toho, aby bol problém s odstúpením od zmluvy. Požičiate si toľko koľko práve potrebujete, viete si vyrátať výšku splátky, ktorú bez problémov zvládnete pri svojich príjmoch a pravidelných výdajoch. Počas bežného mesiaca viete, kde je možné ubrať bez toho, aby ste museli svoj životný štýl obmedzovať.

Ostáva ešte vybrať si tú správnu spoločnosť alebo banku a podať si žiadosť. V súčasnosti ponúka úver alebo pôžičku veľké množstvo spoločností, či už ide o účelový alebo bezúčelový. Požiadať o pôžičku môžete napríklad aj prostredníctvom Zinc Euro, ktorá ponúka pôžičky od ľudí pre ľudí a všetko si vybavíte cez internet z pohodlia domova.

 

Lízing

Pokiaľ sa rozhodnete kúpiť auto na leasing, pripravte sa na to, že leasingová spoločnosť bude žiadať od vás akontáciu, čo je suma, ktorá sa pohybuje od 30-60% z ceny vozidla. Preto tento spôsob financovania nie je vhodný pre tých, čo nemajú dostatočne vytvorenú finančnú rezervu pre prípad nečakaných výdavkov - nemajú žiadne úspory, čiže hotovosť.

 

Počas splácania leasingu nie ste ani priamym vlastníkom vozidla. Do jeho úplného splatenia je auto stále majetkom leasingovej spoločnosti ale správať sa k nemu musíte ako by bolo skutočne vaše. Opravy a servis si platíte sami. V prípade predaja môže nastať problém s odstúpením leasingu.

 

Pôžička či radšej lízing

Zvolený spôsob financovania je pre každého individuálny. Oba spôsoby sú v niečom výhodné, v niečom menej výhodné. Ak nemáte peniaze na akontáciu a chcete mať auto ihneď v osobnom vlastníctve, zvoľte radšej pôžičku.

Pokiaľ ste ochotný časť ceny – akontáciu, uhradiť ihneď a predmetné auto neplánujete mať doživotne, zvoľte leasing. Ten je zároveň vhodný pre podnikateľov, pretože si môžete uplatniť rôzne daňové úľavy. V dnešnej dobe však podnikatelia využívajú najmä operatívny lízing.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, prajeme vám šťastnú cestu a veľa kilometrov bez nehody.

 

Kontakt v prípade otázok: 
tel.: +421 52 78 77 901
e-mail: abeliczova@zinceuro.sk

Anka Beliczová

Máte otázku?
 zavolajte nám 052/78 77 901
 napíšte nám info@zinceuro.sk