01.10.2015

Pôžičky a termínované vklady vs Zinc

Pôžičky a termínované vklady vs Zinc

Investori v Zinc majú svoje peniaze diverzifikované a zároveň chránené Garančným fondom. V zahraničí je stále bežnejšie využívať na zhodnotenie peňazí sektor P2P.

Dnešný slovenský spotrebiteľ musí byť dostatočne zdatný a finančne gramotný, aby si dokázal vybrať ten správny produkt. V zahraničí je bežné, že sa financiám venujú a učia už na základných školách. Bohužiaľ školstvo na Slovensku nemá dostatok kvalifikovaných pedagógov, aby to mohli naučiť aj naše deti. Naučili nás ako peniaze zarábať, ale nie ako sa o nich starať. A úlohou bánk nie je klienta finančne vzdelávať, ale predávať produkty. Našťastie, na Slovensku už existujú aj spoločnosti, ktoré sa snažia slovenského spotrebiteľa vzdelať a naučiť finančnej gramotnosti. Nie to však otázka jedného dňa. Možno sa musí zmeniť celá generácia, aby pristupovali k svojim mnohokrát ťažko zarobeným peniazom zodpovednejšie, aj kde a akým spôsobom si požičať, aby sa klient nedostal do finančných ťažkostí.

Ani Zinc nedokáže slovenských spotrebiteľov naučiť finančnej gramotnosti zo dňa na deň, ale pokúsime sa Vám postupne priniesť zaujímavé články, ktoré Vám určite pomôžu zorientovať sa na trhu.

Dnes by sme radi poukázali na rôzne možnosti požičať si a zároveň kde si môžete svoje voľné finančné zdroje zhodnotiť.

 

Pôžičky, spotrebné úvery, kreditné karty

Finančné inštitúcie ponúkajú rôzne druhy úverov a pôžičiek. Niektoré spoločnosti ponúkajú rýchle pôžičky iné hotovostné alebo bezhotovostné, ďalšie zase splátkové systémy či kreditné karty. No nie všetky, sú výhodné pre spotrebiteľa. Veľkou prednosťou nevýhodných pôžičiek je ich jednoduchosť pri vybavovaní a často krát sú bez dokladovania príjmu. To však zároveň znamená aj ich veľkú nevýhodu, a to sú vysoké úrokové sadzby, poplatky ako aj vysoká ročná percentuálna miera nákladov (RPMN). Vysoká RPMN znamená vysokú preplatenosť pôžičky, čiže koľko v skutočnosti vrátite.

Prečo využiť možnosť požiadať o pôžičku v Zinc Euro? Je pravda, že k spracovaniu žiadosti o pôžičku sú potrebné viaceré doklady. No práve preto, že Zinc každého klienta posudzuje individuálne a zároveň dbá na dôsledné zdokladovanie, či už dokladov totožnosti, príjmov alebo celkovú finančnú situáciu. Zinc vie predpokladať schopnosť splácať klientove záväzky, ako aj platobnú disciplínu, aby sa klient nedostal do platobnej neschopnosti. Zinc skóring systém je síce prísnejší ako v bankách, no práve tým svojim klientom dokáže ponúknuť výhodnejšie podmienky. Keďže Zinc vynechal banky, obe strany majú lepšie podmienky. Tí, ktorí chcú investovať získajú vyšší úrok ako v banke, a naopak tí, ktorí si chcú požičať získajú nižší úrok ako v banke. Všetky podmienky sú transparentné a okrem úroku neplatí klient žiadne skryté poplatky. RPMN v Zinc  sa rovná výške ročnej úrokovej sadzby. Dosť bolo teórie, tu je realita. Porovnali sme Zinc vs slovenské banky.

 

pozicky_zinc_vs_banky.png


Termínované vklady a možnosti investovania

Na investovanie voľných zdrojov má klient viaceré možnosti. Záleží len na ňom, či je konzervatívny alebo je ochotný podstúpiť aj určité riziko. Platí tu priama úmera, čím je riziko väčšie tým je aj vyššia odmena (úrok). Pre tých, ktorý sú ochotní podstúpiť riziko môžu investovať aj priamo na burze alebo prostredníctvom správcovskej spoločnosti. Nevýhodou investovania cez burzu je v tom, že nikdy neviete ako sa naozaj bude trh vyvíjať, čím klient sám znáša riziko investovania.

Slovenský investor môže svoje peniaze vložiť aj na termínovaný vklad v banke, čo je skôr pre konzervatívnejšieho investora. Nevýhodou však sú ich súčasné nízke úrokové sadzby. Priemerný úrok na termínovaných vkladoch na Slovensku je 1,5% p.a. Niektoré finančné inštitúcie uvádzajú úrokové sadzby na celé obdobie trvania termínovaného vkladu a nie ročné. Takže nie je všetko zlato čo sa blyští.

Čo takto využiť aj inú možnosť ako alternatívu k termínovanému vkladu zhodnotenia svojich peňazí, ale  s oveľa vyšším úrokom, no zároveň s istotou návratnosti peňazí. Investori v Zinc majú svoje peniaze nie len diverzifikované ale zároveň chránené Garančným fondom. V zahraničí sa stáva čím ďalej bežnejšie využívať na zhodnotenie peňazí a nasporiť si na dôchodok prostredníctvom pôžičiek od ľudí pre ľudí pretože sú výhodnejšie ako to čo ponúkajú banky. Vo Veľkej Británii britský parlament zaradil pôžičky od ľudí pre ľudí do skupiny ISA (Individual Saving Account), na ktoré sa vsťahuje úľavu na dani z výnosov. Možno je otázka času kedy sa tým bude zaoberať aj slovenský parlament.

 

investicie_zinc_vs_banky.png

 

Kontakt v prípade otázok:
tel.: +421 52 78 77 901
e-mail: mmichalakova@zinceuro.sk

Miroslava Michaláková

Máte otázku?
 zavolajte nám 052/78 77 901
 napíšte nám info@zinceuro.sk